Elie Saab

                                                              

ایلی صعب  elie saab كه در فارسي و عربي الی ساب  هم نوشته مي شود  طراح برجسته و مشهور لبنانی, یکی از بزرگترین نام‌های فشن و طراحی زنانه سطح عالی(Haute couture)  در خاورمیانه و دنیا است. او معمولا با نام اختصاری ES معروف است. او برای بسیاری از افراد مشهور دنیا و ستارگان هالیوود مانند کریستینا اگیلرا ,  بیونس نولز , کاترین‌زتا‌جنز , شارلیز ترون , اوا لانگوريا , جسیکا سیمپسون , پاتریشیا هیتون , سلما هایک و بسیاری دیگر لباس طراحی کرده است.


کودکی و اشتیاق هنری
ایلی صعب روز 4 جولای 1964 در بیروت متولد شد. ایلی از کودکی به دنیای هنر اشتیاق داشت و این علاقه او را به دنیای فشن رهنمون ساخت. او خیاطی را از زمان کودکی آغاز کرد و از همان زمان می‌دانست که روزی زندگی و عمر خود را در این راه صرف خواهد‌کرد. صعب در سال 1981 به پاریس رفت تا به تحصیل فشن بپردازد، اما در سال 1982 به لبنان بازگشت تا سالن خود را افتتاح کند.


نابغه زودهنگام
در سال 1982 وقتی که صعب فقط 18 سال داشت، اولین برند خود را در بیروت افتتاح کرد. در همین سال او اولین مجموعه خود را ارائه کرد که با استقبال و تشویق فراوان همراه شد. نشریات لبنانی از او با عنوان ‌نابغه زودهنگام نام بردند. در دهه 80 شهرت ایلی در سراسر خاورمیانه پخش شد.


در سال 1997 صعب اولین طراح غیرایتالیایی بود که به عضویت گروه Camera Nazionale della Moda ایتالیا درآمد و در سال 1997 نخستین مجموعه خارج از لبنان خود را در رم به نمایش گذاشت و مجموعه بهار و تابستان خود را در هفته آلتامدا رم نمایش داد. صعب در سال 1998 نمایش مجموعه آماده پوشیدن خود را در میلان آغاز کرد و درهمان سال نمایشی در شهر موناکو در جنوب شرقی فرانسه برگزار کرد.

ادغام سبک شرقی و غربی
مدل‌های ایلی صعب جزئیات و تزئینات شرقی و خاورمیانه را با فشن اروپایی ادغام می‌کند و برتن افراد مشهور دنیا و هالیوود می‌درخشد.
او همیشه در مجموعه‌های خود از پارچه‌های مجلل و گرانبها، تزئینات فراوان و بسیار لوکس و شیک و لوازم جانبی استفاده می‌کند.
لباس‌های شب و لباس‌های عروس تزئین شده و پوشیده از کریستال ایلی صعب، شاهزادگان و افراد مشهور را به سمت خود جلب می‌کند. شعبه لباس آماده پوشیدن او هم با استفاده از حریر و ابریشم‌های رنگی روشن ٫  مروارید‌‌دوزی و تورهای قلابدوزی شده٫  از حس زیباشناختی و زنانه مشابهی برخوردار است.


مجموعه طراحی زنانه سطح عالی(Haute couture)
رومانتیک و زنانه بودن جنبه غالب بر طرح‌های ایلی صعب است. لباس های شب او با زنانگی و تزئینات ظریف و زیبای فراوان٫ او را به کارشناس و استاد هنرهای زیبا در زمینه فریبندگی بدل می‌کند. صعب همیشه برروی تور و حریرها کار می‌کند، قلابدوزی, گلدوزی, تور پوشیده با مروارید, کریستال و نخ‌های ابریشمی.


لباس‌های عروس صعب هم به طور کامل با کریستال‌های مات و کدر پوشیده می‌شود و مقدار فراوانی پارچه‌ شیک و مجلل در مدل‌های خود به کار می‌برد و هیچگاه از دنباله بلند لباسها که عروس‌ها را به ملکه‌هایی خیالی بدل می‌کند٫ دست برنمی‌دارد.
یکی از خصوصیات ویِژه نمایش های فشن صعب این است که حداقل 10 لباس عروس در مجموعه‌های او وجود دارد.

دلبسته فرهنگ لبنانی
ایلی صعب عمیقا دلبسته و علاقمند فرهنگ کشور خود است. اما در همان حال به فشن اروپا هم عشق می‌ورزد. سبک او ادغامی بین فرهنگ و هنر شرقی و غربی استسالن هنری اصلی او در لبنان است و علاوه براین سالن و کارگاه‌های هنری در میلان و پاریس نیز دارد. طرح و مدل های او در حال حاضر در سرتاسر دنیا قابل دسترس استصعب می گوید: من عاشق طراحان بزرگ ایتالیایی و فرانسوی هستم و آنها را تحسین می‌کنم.