Chanel

گابریل کوکو شانل 
                                       


هیچ نام فرانسوی به اندازه کوکو شانل با مد پیوند نخورده است.

صد سال از زمان ورود گابریل شانل که بعدها به کوکو شانل معروف شد , به دنیای مد می‌گذرد


   

گابریل بونه معروف به COCO در 19 آگوست 1883 دیده به جهان گشود و او یکی از بزرگترین طراحان لباس و مد زمانه خود شد. این خانم دنیای مد را با تلفیقی از هنر و مدرنیته به جهان معرفی کرد و در فهرست 100 انسان برتر سده قرار گرفت .

کوکو شانل با طراحی منحصر به فرد لباسهایش زن دیروز را از قید و بند های مرسوم آزاد ساخت و با مرواریدهای طراحی شده دنیای جواهرات را نیز دگرگون ساخت. او لباسهای مشکی کوچک یا بلند را مرسوم ساخت که هم در شب و هم در روز قابل استفاده بود.

این لباسها اکثرا بدون پشت یا بسیار باز و کوتاه بودند. تولید لباسها ادامه داشت و جواهرات با زنجیرها و مرواریدها و کیفهایی با طرحهای بی نظیر٫ ولی آنچه از او یک میلیونر ساخت تولید عطر NO 5  بود که در سال 1921 تولید شد.

 

او درباره این عطر می گفت: این عطری زنانه است با سیمایی زنانه . این عطر در موزه هنرهای نیویورک نگهداری می شود وکوکو می گفت: این تنها یک عطر شیرین و زیبا نیست بلکه خون من ومیلیونها رویای شکسته در آن نهفته .

دوران کودکی و سال‌های اولیه‌ی جوانی زنی که سرشناس‌ترین نام را در دنیای مد دارد، به هیچ‌روی شباهتی به آنچه که در سال‌های بعد به آن تبدیل شد,  ندارد. شانل دوران نوجوانی‌اش را در یک پرورشگاه گذراند و در جوانی به همراه خواهرش در کاباره‌ها آوازه‌خوانی کرد. 

در سال ۱۹۱۰ با کمک مالی مردی که بزرگترین عشق زندگی او بود٫ خیاط خانه‌ی کوچکی را راه می‌اندازد که در آن برای مشتریانش کلاه طراحی می‌کرد. کلاه‌های پردار و بزرگ به جامانده از قرن گذشته در خیاط خانه‌ی شانل تبدیل به کلاه‌هایی ساده و شیک می‌شدند که هیچ نشانی از زرق و برق پیشین روی آنها دیده نمی‌شد. 

زمانی‌که در پرورشگاه خبری از درس و کار نیست٫ شانل زمان را در کارگاه‌های خیاطی آنجا به دوختن و بافتن سپری می‌کند و عشق و علاقه به دوختن را می‌توان مدیون همین ساعات سپری شده دانست: من ۱۸ ساله بودم که برای اولین بار وارد دنیای مد شدم . در آن زمان هنوز شاگرد راهبه‌های پرورشگاه بودم و هیچ چیزی به جز لباسی که خودم برای خودم دوخته بودم نداشتم.  همه سرشان را به طرف من بر می‌گرداندند. به خودم گفتم اگر طرح‌های من این‌طور به مذاق مردم خوش می‌آید پس می‌توانم آنها را تولید کنم و بفروشم .

انقلابی در سبک 
شانل برای فرانسوی‌ها یک چهره‌ی ملی است. چهره‌ای که تا کنون فیلم‌های زیادی به افتخارش ساخته‌اند و کتاب‌های متنوعی را درباره‌اش چاپ کرده‌اند. در سال گذشته‌ی میلادی, شبکه‌ی دوم تلویزیون فرانسه سریال دو قسمتی را از زندگی کوکو شانل پخش کرد. 

                      

به تازگی دو فیلم جدید از زندگی شانل ساخته‌شده‌اند که هر کدام تصویرگر بخشی از دوران زندگی او هستند. فیلم"کوکو پیش از شانل"  از آنه فونتین در ماه May  بر پرده‌ی سینماهای فرانسه راه یافت و به تازگی در اروپا,  از جمله آلمان به نمایش در آمده است.

بعد از مرگ کوکو شانل, کارل لیگرفیلد از طراحان هنری وی , راهش و نام بزرگش را ادامه داد.